دیسکلر

دیسکلر یا همان رسوب زدا را به محلولی می گویند که برای از بین بردن رسوب در سطحوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. موارد مصرفی دیسکلر معمولا برای مواردی همچون سطوح سرمایشی و گرمایشی، برج های خنک کننده، دیگ های بخار، بویلر ها و … به کار گرفته می شود و به هیچ عنوان به دستگاه ها و لوله ها آسیب نمی دهد. دیسکلر ها معمولا بر اساس اسید کلریدریک فرآوری می شوند.

دیسکلر به علت برخی مشکلاتی که به دلیل رسوب گذاری به وجود می آیند ساخته شده است.به همین دلیل این محلول شیمیایی در صنعت موارد تولید می شود تا با اضافه کردن این محلول به سیستم گردش آب رسوبات بسته می شود از بین برود.

واژه رسوب به معنی لایه‌‌ی جامدی می باشد که در آب به هیچ عنوان حل نخواهد شد. این رسوب ها به طور معمول بر روی برخی سطوح و لوله‌های تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ته‌نشین می شود که با گذر زمان لوله‌ها و سایر مسیرهای عبوری جریان آب را از بین خواهد برد و باعث زیاد شدم میزان مصرف انرژی، پایین آمدن بازدهی و خطرات جدی به تاسیسات می شود.اگر که شما از دید شیمیایی بخواهید ترکیبات رسوب را نکاه کنید.

این رسوب ها  از نمک های کلسیم و منیزیوم تشکیل شده اند که پس از واکنش با دیسکلر به محلولی قابل حل در آب تبدیل می شوند و به راحتی شسته خواهند شد. بهتر است بدانید که محلول دیسکلر آسیب‍ی به لوله‌ها و فلزات نمی‌رساند.

ماده تشکیل دهنده دیسکلر نوعی اسید معدنی می باشد. این محلول از یک ماده حفاظت کننده تشکیل شده است.این ترکیب می تواند از خوردگی فلزات در برابر سایر مواد جلوگیری به عمل می آورد و از سطوح آن محافظت می کنند.

از دیسکلر نیز می توانیم در برابر همچنین برای نفوذ در رسوبات و رسوب زدایی موثرتر و سریع‌تر در این ترکیب ازماده خیس کننده (surfactant) نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر دیسکلر ، مهم‌ترین اسید برای رسوب‌زدایی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در دنیاست. مهم‌ترین خاصیت دیسکلر ظرفیت بالای آن برای حل نمودن لایه‌های اکسیدی است. دیسکلر خطرناک بوده و استفاده از آن نیاز به وسایل ایمنی و مجهز دارد.

مطالعه بیشتر: HEDP

دیسکلر